Slovník pojmů

Webhosting

Webhosting je služba, prostřednictvím které může klient koupit určitý webový prostor, na který lze pak nahrát webové stránky, e-shopy nebo jiné webové aplikace. S webhostingem souvisí i tvorba databáze, kterou je možno většinou vytvořit prostřednictvím administrace. Databáze jsou nutné na většinu dynamických webových stránek, pro každý e-shop jsou databáze nezbytností.

Jaké jsou typy hostingu

  • Placený nebo hosting zdarma - nabízí určitý prostor k pronájmu. Velikost tohoto prostoru se odvíjí podle ceny. I základní hosting většinou nabízí možnosti alespoň jedné databáze. Úplně základní webhosting lze najít i bezplatný. Tam je ale potřeba počítat s velkými omezeními, ale na jednoduchou webovou vizitku to většinou stačí.
  • Virtuální server (VPS) – jde o prostor na fyzickém serveru a jak už z názvu vyplívá, jedná se o virtuální server, který se nachází na fyzickém serveru a má vlastnosti dedidkovaného serveru. Virtuální server pak nabízí různé stupně ukrojeného výkonu a prostoru. Na tomto VPS můžeme vytvořit libovolný počet hostingu, které jsou omezeny pronajatým prostorem. Lze tedy na jeden server umístit několik webových stránek. Jedno z omezení je také počet databází. Od běžného hostingu je výhodou možnost konfigurace a rychlost.
  • Dedikovaný server – koncový uživatel má pronajatý celý server, u kterého si pak určuje parametry podle potřeb.